Podcast

Domov dash Podcast

EP.1: Neplodnosť

Európska populácia starne a práve preto, že sa dožívame vyššieho veku sa niektoré páry rozhodnú myslieť na rodinu a deti až v neskoršom veku. Ak sa páru nedarí počať potomka viac ako rok, mal by vyhľadať odbornú pomoc. Čo môže byť príčinou neplodnosti a aká je situácia na Slovensku? Aj na tieto otázky nám odpovie doktor MUDr. Peter Harbulák, PhD. v druhej časti podcastu IVF News. 

Speaker: MUDr. Peter Harbulák, PhD.
Moderátor: Bibiana Ondrejková

EP.1 Neplodnosť

Speaker: MUDr. Peter Harbulák, PhD. Moderátor: Bibiana Ondrejková

EP.2: Mužská neplodnosť

Neplodnosť nie je problémom len žien, ale je aj bežným problémom u mužov. Štatistiky ukazujú, že sa vyskytuje u oboch pohlaví v rovnakom pomere. Ako sa zisťuje neplodnosť u mužov? Čo prezradí spermiogram? Aké sú metódy liečenia mužskej neplodnosti? Na tieto ale aj mnohé ďalšie otázky sme sa rozprávali s Doc. MUDr. Silviou Toporcerovou, PhD., MBA.

Speaker: Doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD., MBA.
Moderátor: Bibiana Ondrejková

EP.2 Mužská neplodnosť

Speaker: Doc. MUDr. Silvia Toporcerová, PhD., MBA. Moderátor: Bibiana Ondrejková

EP.3: Ženská neplodnosť

Ženská neplodnosť je ochorenie, pri ktorom žena nie je schopná otehotnieť a úspešne donosiť dieťa. Neplodnosť u žien má viacero faktorov, pričom obvykle prvé problémy s klesajúcou plodnosťou prichádzajú po dosiahnutí 30. roku. O príčinách, príznakoch, diagnostike a liečbe ženskej neplodnosti budeme diskutovať s MUDr. Michaelou Grossovou, PhD.

Speaker: MUDr. Michaela Grossová, PhD.
Moderátor: Bibiana Ondrejková

EP.3 Ženská neplodnosť

Speaker: MUDr. Michaela Grossová, PhD. Moderátor: Bibiana Ondrejková

EP.4: Metódy asistovanej reprodukcie

Navštívili ste reprodukčnú kliniku a lekár vám odporučil IUI, IVF alebo ICSI? MUDr. Katarína Starovecká vám v tejto časti podcastu vysvetlí, čo znamenajú spomenuté skratky a kedy sa jednotlivé techniky využívajú. Taktiež dostanete odpoveď na často kladenú otázku financovania liečby.

Speaker: MUDr. Katarína Starovecká
Moderátor: Bibiana Ondrejková

EP.4 Metódy asistovanej reprodukcie

Speaker: MUDr. Katarína Starovecká Moderátor: Bibiana Ondrejková

EP.5: Psychické nastavenie páru

Neplodnosť, inak nazvaná aj sterilita, sa stáva čoraz väčším problémom dnešnej  spoločnosti. Neschopnosť počať dieťa vyvoláva množstvo negatívnych emócií, ktoré vplývajú na celkový psychický a zdravotný stav človeka. Pári sa stretávajú aj s nepríjemnými reakciami zo strany svojho okolia, čím sa u nich prehlbujú depresie a úzkosti. Psychologička Mgr. Jana Vasilová poradí párom ale aj ich rodine a blízkym ako vhodne komunikovať o probléme neplodnosti.

Speaker: Mgr. Jana Vasilová
Moderátor: Bibiana Ondrejková

EP.5 Psychické nastavenie páru

Speaker: Mgr. Jana Vasilová Moderátor: Bibiana Ondrejková

EP.6: V embryologickom laboratóriu

Ak ste podstúpili, alebo sa ešte len chystáte podstúpiť mimotelové oplodnenie, určite vás zaujíma, čo sa deje za dverami embryologického laboratória. Preto vám dnes prinášame rozhovor s embryológom Ing. Pavlom Baloghom, ktorý nám podrobne popíše svoju prácu a vysvetlí, akými procesmi prechádzajú spermie, vajíčka a embryá. Taktiež vám poradí, či je lepšie mraziť vajíčka alebo embryá a povie vám viac aj o embryoglue – tzv. ,,lepidle na embryá“.

Speaker: Ing. Pavol Balogh
Moderátor: Bibiana Ondrejková

EP.6 V embryologickom laboratóriu

Speaker: Ing. Pavol Balogh Moderátor: Bibiana Ondrejková

EP.7: Darcovské programy

Programy darcovstva pohlavných buniek sú určené párom, ktoré v dôsledku zdravotných problémov nemajú vlastné spermie/vajíčka, alebo ich kvalita je veľmi nízka. Ide o tému, ktorá na Slovensku nie je veľmi diskutovaná. Preto sme radi, že naše pozvanie prijal MUDr. Igor Lazar, PhD., ktorý nám vysvetlí, ako jednotlivé programy fungujú a čo musí pár podstúpiť, aby sa mohol stať príjemcom genetického materiálu.

Speaker: MUDr. Igor Lazar, PhD.
Moderátor: Bibiana Ondrejková

EP.7 Darcovské programy

Speaker: MUDr. Igor Lazar, PhD. Moderátor: Bibiana Ondrejková

EP.8: Mrazenie vajíčok

Medzi relatívne nové metódy asistovanej reprodukcie patrí kryokonzervácia vajíčok. Vďaka tejto ultrarýchlej technike mrazenia sa stala pomerne úspešnou metódou, ktorá umožňuje pacientkam pred onkologickou liečbou, chemoterapiou alebo rádioterapiou zachovať si plodnosť. Kryokonzerváciu oocytov môžu využiť aj ženy, ktoré momentálne nemajú vhodného partnera a boja sa straty ovariálnej rezervy v dobe, keď ho mať budú. O mrazení vajíčok sa porozprávame s embryologičkou pani Mgr. Ingrid Straszer.

Speaker: Mgr. Ingrid Straszer
Moderátor: Bibiana Ondrejková

EP.8 Mrazenie vajíčok

Speaker: MUDr. Ľuboslava Petrová, PhD. Moderátor: Bibiana Ondrejková

EP.9: Skutočný príbeh o liečbe neplodnosti Moniky a Michala

Monika a Michal veľmi túžili po dieťatku. Po roku neúspešného snaženia sa rozhodli vyhľadať odborníkov na liečbu neplodnosti. Ich cesta nebola vôbec jednoduchá. Sú však dôkazom toho, že sa netreba po prvom neúspechu hneď vzdať. Aj vďaka ich optimizmu a trpezlivosti sa dnes tešia z krásnych dvojičiek. Ako prebiehala liečba? Kedy zistili, že Monika čaká dvojičky a ako reagovalo ich okolie? Dozviete sa v tejto časti podcastu IVF News.

Speaker:  Monika a Michal Dubajovci
Moderátor: Bibiana Ondrejková

EP.9 Skutočný príbeh o liečbe neplodnosti Moniky a Michala

Speaker: Monika a Michal Dubajovci Moderátor: Bibiana Ondrejková

EP.10: Príbeh Veroniky

Aj vďaka asistovanej reprodukcii sa dnes Veronika teší z jej prvého synčeka Šimonka. V tejto časti podcastu vám rozpovie svoj príbeh. Dozviete sa, prečo sa rozhodla prísť do centra asistovanej reprodukcie, ako prebiehala liečba, s akými úspechmi a neúspechmi sa musela vysporiadať, a čo jej najviac pomáhalo počas liečby. Ďakujeme jej veľmi pekne za to, že sa o svoj príbeh s nami podelila a veríme, že bude inšpiráciou a zdrojom informácii aj pre ďalšie páry, ktoré ešte len zvažujú liečbu neplodnosti.

Speaker:  Veronika
Moderátor: Bibiana Ondrejková

EP.10 Príbeh Veroniky

Speaker: Veronika Moderátor: Bibiana Ondrejková

testemonial

Slovníček základných pojmov

Problematika liečby neplodnosti a asistovanej reprodukcie je bohatá na odbornú terminológiu. V nasledujúcom slovníčku nájdete základné pojmy, s ktorými sa môžete pri zisťovaní možností jej liečby stretnúť.

Pozrieť do slovníka