IUI
Intrauterinná inseminácia je založená na zavedení spermií do maternice. Spermie sú po odbere oddelené od semennej tekutiny a prenesené do maternice ženy...
Dozvedieť sa viacLiečba neplodnosti však tiež vyžaduje veľkú dávku odhodlania a trpezlivosti, mnoho energie a ochotu obetovať sa a vydržať. Dôležitá je aj dôvera, a to tak medzi partnermi navzájom, ako aj smerom k ošetrujúcemu lekárovi.
Samotnej asistovanej reprodukcii predchádza vyšetrenie oboch partnerov pre zistenie príčiny neplodnosti. Obaja partneri samostatne vyplňujú dotazník, potom lekár preskúma ich anamnézu a dochádza k vyšetreniu krvi. Jeho cieľom je odhaliť prípadné prenosné infekčné ochorenia (vírusové, ale aj pohlavne prenosné ochorenia, ako napríklad kvapavka, chlamýdiové infekcie, HIV, hepatitída B a C a syfilis). Odborníci tiež u ženy aj u muža testujú hladinu hormónov, ktorá pomôže zmapovať funkciu vaječníkov, zásobu vajíčok a tvorbu spermií.
Reprodukčné lekárstvo je odbor, ktorý sa zaoberá prevenciou, diagnostikou a liečbou problémov s rozmnožovaním (reprodukciou). Cieľom je umožniť mať deti párom, ktorým sa to prirodzenou cestou nedarí. Dôsledné vyšetrenie a určenie príčiny neplodnosti partnerov je kľúčové pre voľbu vhodnej terapie.
transvaginálny ultrazvuk – základné vyšetrenie, ktoré prináša informácie o reprodukčných orgánoch ženy (veľkosť a tvar maternice, stav vaječníkov, rast folikulov, výška a kvalita maternicovej sliznice, prítomnosť myómov, cýst alebo endometriózy),
vyšetrenie hormonálnej koncentrácie (najčastejšie hormónov FSH, LH, estradiolu, prolaktínu AMH a hormónov štítnej žľazy),
genetické vyšetrenie.
V posledných desaťročiach sa kvalita spermií výrazne zhoršuje, čo je jednou z najčastejších príčin mužskej neplodnosti. Vyšetrenie ejakulátu a analýza spermiogramu prinášajú dôležité informácie o reprodukčnom zdraví muža a vedú k správnemu rozhodnutiu pri liečbe neplodnosti.
Svetová zdravotnícka organizácia (WHO) stanovila v roku 2010 hodnoty takto:
Okrem spermiogramu sa robí aj hormonálne, genetické a imunologické vyšetrenie a zhodnotenie celkového zdravotného stavu muža pri zmenách týchto parametrov špecialistom andrológom.
Iba vďaka dostatočnému množstvu empatických zdravých dobrovoľníkov sa každý rok narodí niekoľkotisíc detí do rodín, kde by to inak nebolo možné.
Darcovský program možno využiť nielen u žien, ktoré vlastné vajíčka nemajú alebo sú len nízkej kvality. Tento variant je tiež možné zvoliť v prípade, že u ženy existujú geneticky podmienené poruchy plodnosti alebo je tu prítomné vysoké riziko genetickej chyby u dieťaťa. Rovnaké je to aj u mužov, darcovský program je určený nielen pre prípady problémov s plodnosťou.
Darcovstvo zárodočných buniek (vajíčok a spermií) a embryí je v Českej republike legálne a zároveň prísne anonymné. Zo zákona je nutné zachovať vzájomnú anonymitu darcu a neplodného páru a darcu a dieťaťa narodeného z asistovanej reprodukcie.
Anonymné darcovstvo je akt dobrej vôle, pričom samotnému darovaniu vajíčok predchádza hormonálna stimulácia vaječníkov darkyne. Darcovia a darkyne pred darovaním podstupujú testovanie, ktoré má overiť ich celkový zdravotný stav a reprodukčné zdravie, počas testov sú vylúčené pohlavne prenosné choroby a závažné genetické chyby.
Problematika liečby neplodnosti a asistovanej reprodukcie je bohatá na odbornú terminológiu. V nasledujúcom slovníčku nájdete základné pojmy, s ktorými sa môžete pri zisťovaní možností jej liečby stretnúť.