#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Prevencia

Domov dash Prevencia

Počať dieťa nie je také jednoduché, ako by sa na prvý pohľad mohlo zdať. A to ani pre zdravý pár. Odhaduje sa, že až pri 10 % plodných dvojíc nemôže žena otehotnieť počas jedného roku snaženia. Pri 5 % plodných párov sú to dokonca dva roky. Je to dané tým, že okrem reprodukčného zdravia oboch partnerov je dôležitým faktorom aj ovulačná fáza ženy. Otehotnenie je možné iba v relatívne krátkom časovom okne počas menštruačného cyklu ženy. 

Pokiaľ uvažujete o založení rodiny, je dobré zamyslieť sa nad viacerými faktormi, ktoré môžu viesť k úspešnému počatiu. Okrem reprodukčného zdravia oboch partnerov (zdravé vajíčka a spermie) hrá významnú rolu aj správne načasovanie pohlavného styku. Nemenej podstatný je celkový dobrý zdravotný stav a psychická pohoda docielená zdravým stravovaním, pohybom a schopnosťou uvoľniť sa a relaxovať. 

Reprodukčné zdravie

Reprodukčné zdravie

Vlastné reprodukčné zdravie je ovplyvňované celým radom faktorov na úrovni individuálnej (vek, životný štýl, genetické faktory) aj celospoločenskej (úroveň zdravotnej starostlivosti, úroveň a dostupnosť metód plánovaného rodičovstva). 

Dôvody neplodnosti sú mnohé. Problém s počatím sa v 35 % prípadov týka muža, v rovnakom percente ženy. V 20 % prípadov je nejaký zádrh u oboch partnerov a pri zhruba 10 % problémov sa na príčinu nepríde. 

Ženy

Schopnosť otehotnieť a donosiť dieťa je spojená so začiatkom menštruácie počas puberty (spravidla okolo 12. až 13. roku) a končí s nástupom menopauzy (obvykle okolo 45. až 50. roku). Každá žena sa rodí s určitým počtom vajíčok, ktoré sa vytvoria vo vaječníku ešte v priebehu vnútromaternicového života. Žiadne ďalšie vajíčka v priebehu života nevznikajú, naopak, sú telom prirodzene vstrebávané a ich počet sa s každou prebehnutou ovuláciou znižuje.

Muži 

Plodnosť muža je schopnosť oplodniť ženu, ktorá je na rozdiel od ženinej schopnosti otehotnieť časovo takmer neobmedzená. Mužský rozmnožovací systém vytvára nové spermie už od puberty. Kompletná zásoba spermií sa obnoví približne každých 72 dní, z čoho vyplýva, že početnosť styku nie je vždy v prospech žiadaného otehotnenia. V plodnej fáze cyklu ženy je ideálne mať pohlavný styk každý druhý až tretí deň. 

Správné načasování

Ovulácia udáva rytmus

Ovulácia udáva rytmus

Šance na otehotnenie sú najvyššie v ovulačnej fáze menštruačného cyklu. Na základe informácií o poslednej menštruácii a dĺžke cyklu možno približne určiť dni ovulácie, pričom nepravidelný cyklus, cyklus dlhší než 35 dní alebo, naopak, kratší než 21 dní sťažujú predpoveď. .

Na výpočet dní ovulácie môže poslúžiť aj meranie bazálnej telesnej teploty alebo ovulačný test bežne dostupný v lekárni.

Bazálna teplota

Bazálna teplota

Čo je to bazálna teplota?

Bazálna telesná teplota je teplota tela meraná nalačno ráno pri prebudení po pokojnom nočnom spánku. Tento údaj pomáha pri orientácii v menštruačnom cykle a pri pravidelnom sledovaní pomáha odhaliť aj jeho zmeny. U žien s normálnou ovuláciou dochádza k vzostupu bazálnej teploty o približne 0,3 – 0,7 °C, a to do konca menštruačného cyklu. Za toto zvýšenie teploty je zodpovedný hormón progesterón, ktorý po ovulácii plní viac funkcií, napríklad pripravuje sliznicu maternice na hniezdenie oplodneného vajíčka alebo zahusťuje hlien krčka maternice. Bazálna teplota tela klesá až s nástupom menštruačného krvácania.

Ako sa meria bazálna teplota?

Meranie bazálnej teploty je jednoduché a každá žena si ju môže zmerať sama bežným digitálnym teplomerom umiestneným v ústach alebo zavedením do pošvy. Dôležité je, aby tak robila vždy za rovnakých podmienok (ráno po prebudení) a na rovnakom mieste. Teplotu je možné zaznamenávať do špeciálneho menštruačného kalendára, výhodné je tiež zapisovať si údaje o prebehnutom pohlavnom styku, charaktere hlienu, sile krvácania, špinení alebo ochorení.

Ovulačný test (LH)

Ovulačný test (LH)

Ovulačný test slúži na meranie koncentrácie luteinizačného hormónu (LH) a na predpoveď ovulácie. K zvýšeniu LH dochádza väčšinou 1 – 2 dni pred ovuláciou, a preto je tento hormón dobrým indikátorom vhodnej chvíle pre počatie. Tieto špeciálne testovacie prúžky sú v predaji v každej lekárni a test sa robí podobne jednoducho ako tehotenský test – vyšetruje sa prvý ranný moč a výsledok je známy najčastejšie do 10 minút. Zmena zafarbenia (pozitívny výsledok) signalizuje nástup ovulácie v priebehu 24 – 48 hodín.

Strava

Pravidelná a vyvážená strava je základnou zložkou v snahe o dosiahnutie a udržanie fyzického zdravia a dobrej psychickej kondície. Optimálna skladba stravy spolu s pohybom nám dodávajú energiu a vitalitu a pôsobia tiež na našu celkovú pohodu, takú nevyhnutnú pre otehotnenie.  

Ktorým potravinám dávať prednosť? 

Vyvážený jedálny lístok by mal zahŕňať všetky dôležité živiny. Mäso, hydina, ryby, strukoviny, vajíčka alebo orechy sú spoľahlivým zdrojom bielkovín. Obilné výrobky (celozrnné pečivo a cereálie, ryža, cestoviny) sú zdrojom energie vo forme sacharidov. Dôležité vitamíny, minerály a vlákninu prijímame v ovocí a zelenine. Vápnik je minerál nevyhnutný pre rast kostí a zubov a nachádza sa tiež v mliečnych výrobkoch, ako je mlieko, syry a jogurty.

Pre udržanie a podporu plodnosti je vhodný aj zinok, ktorý je prítomný napríklad v kuracom a rybacom mäse, strukovinách alebo celozrnnom pečive. Kyselina listová, nachádzajúca sa vo vnútornostiach a listovej zelenine, pomáha zdravému rastu a správnemu vývoju plodu. 

Na čo dávať pozor?

Nadváha a obezita, rovnako ako podváha, znižujú nádej na otehotnenie, preto dbajte na správnu životosprávu, ktorá vám pomôže cítiť sa fit a v pohode. Drastické redukčné diéty a poruchy príjmu potravy vedúce k výkyvom hmotnosti odborníci neodporúčajú. Je lepšie ísť na to pomaly, ale s o to väčšou vytrvalosťou. Alkohol, cigarety a návykové látky je rozhodne namieste vyradiť. Kávu a nápoje s obsahom kofeínu si dopriavajte s mierou. 

Prevencia a pohyb

Pohyb a psychika
Relaxácia

Pohyb a psychika

Problémy s otehotnením sú spravidla fyzického rázu, no dlhodobé snahy o počatie môžu byť zdrojom stresu a strastí, obzvlášť pre ženy, a to celé situácii nijako nepomáha. Je dôležité bojovať a nenechať sa pohltiť týmito negatívnymi emóciami. Cvičenie môže byť príjemným a užitočným pomocníkom pri udržiavaní a posilňovaní fyzického a psychického zdravia.

Starostlivosť o dušu
Psychika

Starostlivosť o dušu

V priebehu liečby neplodnosti sa u mnohých párov striedajú rôzne emócie – od radosti, obavy, nádeje a sklamania až k zlosti. Tieto pocity sú prirodzenou reakciou na náročné obdobie, ktoré vyžaduje veľa sily, odhodlanosti a dôvery. Emócie aj priebeh liečby často ovplyvňujú tiež iné oblasti nášho života, napríklad výkon profesie. V niektorých prípadoch je vhodné informovať o prebiehajúcej liečbe svojho zamestnávateľa, aby ste mohli dodržiavať termíny konzultácií v prípade dochádzania do centra asistovanej reprodukcie.

Ak cítite, že je toho na vás „veľa“, nebojte sa o svoje pocity podeliť s partnerom a vyhľadať odbornú pomoc. Nie ste v tom sama, konzultujte svoje obavy s ošetrujúcim lekárom. Mimochodom, mnohé centrá asistovanej reprodukcie poskytujú pre svojich klientov psychologickú odbornú pomoc.

Relaxácia a pohyb
Pohyb

Relaxácia a pohyb

Medzi odporúčané športové aktivity patria beh, bicyklovanie, tenis, aerobik, joga alebo pilates. Každému však svedčí niečo iné. Niektoré ženy môže dobre naladiť kurz meditácie, tai-či alebo jogy, iné uprednostnia svižnejší pilates. Pravidelná fyzická aktivita udržuje primeranú telesnú hmotnosť a pomáha znižovať výskyt niektorých ochorení, aj to sú faktory ovplyvňujúce plodnosť. Urobte niečo pre svoje zdravie a tzv. „hormóny šťastia“, teda endorfíny vyplavované pri športe, sa postarajú o vaše dobré rozpoloženie.

Polohy pri sexe
Pohyb

Polohy pri sexe

Pre úspešné otehotnenie je najlepšie, keď sa sperma partnera dostane čo najbližšie krčku maternice ženy. Určité polohy môžu zvýšiť šancu na otehotnenie pri pároch, ktoré majú s počatím problémy, je však vhodné, aby žena zostala po výrone semena asi 30 minút v pokoji ležať, najlepšie na chrbte.

Ktoré polohy áno a ktoré nie?

• Nie – vyhnite sa polohám, pri ktorých negatívne pôsobí gravitácia (v sede, v stoji, partnerka hore). Tieto polohy znižujú podiel spermy, ktorý dosiahne krčok maternice.

• Áno – cieľom je udržať čo najviac spermy vnútri, aby mala dostatok času doputovať ku krčku maternice. Odborníci odporúčajú misionársku polohu (muž hore) a polohu zozadu, ktoré umožňujú hlboký prienik a umiestnenie semena do blízkosti krčka maternice. Vhodná je tiež poloha oboch partnerov v ľahu na boku. Nápomocné môže byť tiež podloženie panvy ženy napríklad vankúšom.

A čo orgazmus ženy?

Niektorí odborníci tiež kladú dôraz na dôležitú rolu orgazmu u ženy. Svalové sťahy sprevádzajúce orgazmus môžu posunúť spermie smerom ku krčku maternice a tým uľahčiť počatie.

testemonial

Slovníček základných pojmov

Problematika liečby neplodnosti a asistovanej reprodukcie je bohatá na odbornú terminológiu. V nasledujúcom slovníčku nájdete základné pojmy, s ktorými sa môžete pri zisťovaní možností jej liečby stretnúť.

Pozrieť do slovníka