Detail Članky

Domov dash Články dash Novinky v úhradách spojených s asistovanou reprodukciou
Novinky v úhradách spojených s asistovanou reprodukciou
calendar 11. 3. 2022

Novinky v úhradách spojených s asistovanou reprodukciou

V súčasnosti stále viac párov rieši komplikácie spojené s počatím potomka. Iste k tomu zásadnou mierou prispieva fakt, že moderná doba mnohé ženy viac či menej nabáda odsúvať tehotenstvo na neskôr. S rastúcim vekom však šanca na otehotnenie klesá. S problémami s počatím v súčasnosti zápasí približne každý piaty pár. Na všetky tieto skutočnosti reagujú ustanovené zmeny v poskytovanej zdravotnej starostlivosti, ktoré v ČR vstúpili do platnosti v januári roku 2022.

S ohledem na výše zmíněné skutečnosti dochází od ledna 2022 ke změnám v úhradě některých úkonů z veřejného zdravotního pojištění, které jsou spojené s asistovanou reprodukcí (viz novela zákona č. 48/1997 Sb., o veřejném zdravotním pojištění).

Rok navíc pro ženy podstupující umělé oplodnění

Řada žen v této nelehké životní situaci jistě přivítá skutečnost, že byla zvýšena horní věková hranice určující věk ženy, do kterého jsou služby související s IVF (in vitro fertilizací) hrazeny z veřejných peněz. Zatímco dosud byla tato hranice stanovena na 38 let a 364 dní, od ledna jsou tyto služby propláceny ženám až do věku 39 let a 364 dní.

V současnosti tedy platí:

  • Služby související s IVF jsou hrazeny ženám s oboustrannou neprůchodností vejcovodů ve věku od 18 do 40 let (respektive 39 let a 364 dní).
  • Ostatním ženám jsou tyto služby propláceny ve věkovém rozmezí od 22 do 40 let (tedy 39 let a 364 dní).
  • Úhradu je možné čerpat třikrát za život v případě, že během prvních dvou zákroků bylo do těla ženy přeneseno více než jedno embryo.
  • V případě, že během prvních dvou zákroků bylo do těla ženy přeneseno pouze jedno embryo, je možné úhradu čerpat čtyřikrát za život.
  • Věk, do kterého mohou ženy v České republice podstoupit umělé oplodnění, zůstává nadále stejný, a to konkrétně 49 let.

Je samozřejmostí, že metody asistované reprodukce jsou hrazeny ve chvíli, kdy žena má doporučení od lékaře s příslušnou odborností.

Zmrazení vajíček mj. pro onkologické pacientky 

Druhou důležitou změnou je skutečnost, že pro pacientky, u kterých by nějaký typ léčby mohl do budoucna ovlivnit jejich plodnost, budou hrazeny některé úkony, které zahrnují zmrazení vajíček a jejich následné uchování (kryokonzervaci), a to po dobu deseti let. Jedná se zvláště o mladé ženy trpící onkologickým onemocněním. Důvodem neplodnosti u nich může být například přímo poškození orgánů souvisejících s početím a těhotenstvím v důsledku nádorového bujení nebo podstupovaná protinádorová léčba. Pro úplnost je nutné ještě dodat, že léčbu musí pacientka podstoupit do jednoho roku od odběru vajíček.

(eub)

Zdroj: 

Liečba neplodnosti môže ovplyvňovať pracovné výkony ženy

Liečba neplodnosti môže ovplyvňovať pracovné výkony ženy

Problémy s plodnosťou a liečba neplodnosti môžu v niektorých prípadoch trvať dlhšie, čo môže mať vážne emocionálne, fyzické a finančné vplyvy na ženu aj jej partnera. Problémy s častými kontrolami a stres z liečby sa môžu prejaviť aj na pracovnom nasadení. Je dobré nestrácať nádej, vytrvať a mať pozitívny prístup. Sú to práve zamestnávatelia, ktorí majú možnosť urobiť kroky vedúce k vytvoreniu chápajúceho a podporujúceho pracovného prostredia, ktoré bude vychádzať v ústrety individuálnym potrebám žien v tomto náročnom čase.

Čítať viac
Obezita, rakovina – ako môžem ovplyvniť plodnosť?

Obezita, rakovina – ako môžem ovplyvniť plodnosť?

Reprodukčný aparát je veľmi zložitý systém, ktorý je prepojený s celým ľudským organizmom, a preto môže byť ovplyvnený nemalým radom faktorov. Mnoho z nich so sebou prináša moderná doba, čím nechcene znižuje schopnosť mnohých párov prirodzene počať potomka. Na vine je tak nezdravý životný štýl, ako aj odsúvanie materstva do neskoršieho veku a vysoká miera stresu, ktorej je každý z nás denne vystavený. K týmto bežným vplyvom pristupujú rôzne ochorenia, vrátane tých nádorových či autoimunitných, ktoré môžu priamo či nepriamo zasahovať do funkčnosti reprodukčného systému.

Čítať viac
Ako prebieha IVF – krok za krokom

Ako prebieha IVF – krok za krokom

Pár, ktorému lekár (gynekológ) odporučil využiť služby špecializovaných centier asistovanej reprodukcie, najprv podstúpi vstupný pohovor. Počas neho získa lekár potrebné informácie o svojich nových pacientoch a zároveň rozhodne o vyšetreniach, ktoré bude potrebné doplniť. Obvykle ide o určenie koncentrácie niektorých hormónov. U mužov je často odporučené vyšetrenie ejakulátu (spermiogram). Na základe všetkých týchto informácií potom lekár zvolí niektorú z mnohých dostupných metód asistovanej reprodukcie, medzi ktorými je asi najznámejšia IVF (in vitro fertilizácia).

Čítať viac