Ostatné príčiny neplodnosti

Domov dash Ostatné príčiny neplodnosti

Medzi relatívne málo časté príčiny neplodnosti patria poruchy lokalizované v krčku maternice (cervixe).

Medzi ne patria:

  1. Nedostatočná sekrécia cervikálneho hlienu:

Cervikálny hlien zaisťuje ideálne prostredie pre prežitie a uľahčenie transportu spermií do maternice a vajíčkovodov až k vajíčku. Nedostatočná sekrécia môže byť spôsobená nízkou hormonálnou stimuláciou alebo zle fungujúcimi bunkami vnútri krčka maternice, ktoré vytvárajú hlien. Jednou z možností liečby je podávanie gonadotropínov.

  1. Nepriestupnosť maternicového hlienu:

V niektorých prípadoch nedokážu spermie prejsť cervikálnym hlienom ďalej do maternice. Táto vlastnosť hlienu sa môže objaviť ako následok infekcií pošvy alebo je spôsobená tvorbou protilátok proti spermiám v cervikálnom hliene. Tiež sa stáva, že muž si sám vytvorí protilátky proti vlastným spermiám, ktoré ich môžu napádať a zabíjať, čo vedie k neplodnosti.

Problém môže vyriešiť liečba oboch partnerov antibiotikami proti bakteriálnej alebo plesňovej infekcii. Pokiaľ táto terapia zlyháva, sú pacientky obvykle liečené pomocou vnútromaternicovej inseminácie (vstreknutím spermy partnera priamo do maternice, aby sa obišiel hlien v krčku maternice).

Lieky, ktoré ovplyvňujú kvalitu hlienu 

Na kvalitu hlienu majú vplyv o. i. lieky na nachladenie, epilepsiu, antidepresíva či liečivé prípravky na alergiu. Vzhľadom na to, že lieky na nachladenie sa využívajú iba v obmedzenom čase, nevedú k neplodnosti. Pri ostatných liečivách je nutné poradiť sa so svojím lekárom.

Idiopatická neplodnosť

Idiopatická neplodnosť je stav, pri ktorom lekári neodhalia žiadnu patológiu, ktorá by mohla vysvetliť poruchu plodnosti. Ide o neplodnosť trvajúcu viac než jeden rok, napriek tomu, že má žena normálny menštruačný cyklus, muž normálny spermiogram a u oboch je prítomný normálny nález na pohlavných orgánoch. Túto diagnózu stanoví lekár až po vyšetrení všetkých ostatných možných príčin neplodnosti. Týka sa zhruba 5 až 15 % neplodných párov. Liečba je často problematická, keďže nemožno liečiť danú príčinu.

Zdroje:

https://www.verywellfamily.com/why-dont-i-have-any-cervical-mucus-1959935 

https://oxfordmedicine.com/view/10.1093/med/9780199235292.001.1/med-9780199235292-chapter-9412 

Najčastejšie otázky

Často kladené otázky

Neplodnosť znamená, že pár nie je schopný otehotnieť po pravidelnom nechránenom pohlavnom styku v priebehu jedného roka. Neznamená to vždy, že žena nemôže otehotnieť nikdy.

Neplodnosť sa vyskytuje tak u mužov, ako aj u žien. Príčiny poruchy plodnosti nachádzame v jednej tretine u žien, v tretine u mužov a v poslednej tretine to býva komplikácia u oboch partnerov.

Vek ženy je veľmi dôležitým faktorom. Čím viac sa približuje k 35 – 40 rokom, tým je šanca na otehotnenie nižšia. 

Pokiaľ má žena menej než 35 rokov, mali by partneri navštíviť odborníka po jednom roku nechráneného pohlavného styku. Ženy nad 35 rokov by mali navštíviť odborníka po šiestich mesiacoch snahy. 

Na začiatku je nutná anamnéza, keď lekár zisťuje základné informácie o celkových ochoreniach, životnom štýle, zamestnaní a užívaní liekov a najmä gynekologickú anamnézu ženy. Potom sa robí gynekologické vyšetrenie a ultrazvuk panvy. Ďalším vyšetrením môže byť zistenie priechodnosti vajíčkovodov.

Najčastejšou liečbou je IVF (in vitro fertilizácia), pri ktorej sa vajíčko oplodní spermiou mimo tela ženy, teda v skúmavke. Častá je tiež metóda IUI (intrauterinná inseminácia), počas ktorej odborník aplikuje pri normálnom spermiograme odobrané spermie až do maternice ženy. Tento variant sa využíva napr. pri poruche tvorby hlienu alebo pri prítomnosti protilátok proti spermiám. Vždy záleží na individuálnej príčine neplodnosti a na vyhodnotení odborníka.

Áno, po pôrode prvého dieťaťa mohlo, v priebehu mesiacov či rokov, dôjsť k ďalším komplikáciám, ktoré vedú k neplodnosti. Môže ísť o zápaly, vznik endometriózy a pod. Sekundárna neplodnosť je dokonca omnoho častejšia než tá primárna. Teda než schopnosť otehotnieť na prvýkrát. 

Áno, je to možné pri využití metódy IVF. 

Áno, stres môže byť tiež príčinou neplodnosti. 

Centrá pomoci

Hľadáte pomoc? Navštívte niektoré zo špecializovaných centier v ČR!

Mapa centier pomoci
Centrá pomoci
testemonial

Slovníček základných pojmov

Problematika liečby neplodnosti a asistovanej reprodukcie je bohatá na odbornú terminológiu. V nasledujúcom slovníčku nájdete základné pojmy, s ktorými sa môžete pri zisťovaní možností jej liečby stretnúť.

Pozrieť do slovníka