Endometrióza

Domov dash Endometrióza

Endometrióza je pomerne časté ochorenie, pri ktorom sa tkanivo maternicovej sliznice objavuje na iných orgánoch (vaječníky, vajíčkovody aj iné orgány panvovej dutiny, vzácne aj vzdialenejšie orgány, napr. pľúca). Toto tkanivo reaguje na hormonálne zmeny a každý mesiac dochádza ku krvácaniu. Krv, ktorá nemôže odtekať, spôsobuje vážne zápaly, zrasty a cysty. Hlavnou komplikáciou endometriózy je neplodnosť. Tretina až polovica žien s endometriózou má problémy s otehotnením. Stupeň ochorenia pritom priamo úmerne nekoreluje s neschopnosťou otehotnieť. Aj drobné ložiská môžu spôsobovať zníženú kvalitu vajíčok.

Najčastejšie prejavy

Klinicky sa ochorenie prejavuje:

Neplatí to však vždy, niektoré pacientky netrpia žiadnymi z týchto príznakov, a môžu dokonca normálne otehotnieť. 

Varianty liečby endometriózy

Farmakoterapia

Na začiatku liečby a pri miernejších formách týchto ťažkostí sa odporúča najprv podať lieky. Využívajú sa liečivá na bolesť a hormonálna terapia. Hormonálna liečba ovplyvňuje rast endometriálneho tkaniva a môže tak zabrániť vzniku nových ložísk. Takisto zmierňuje krvácanie z mimomaternicových ložísk. Používané lieky sú tzv. GnRH analógy. Potlačí sa produkcia vlastných hormónov a endometrióza mizne. Bohužiaľ, pri užívaní týchto liekov sa môžu objaviť symptómy z nedostatku hormónov v tele ženy podobné postmenopauzálnym ťažkostiam. Ďalšie lieky obsahujú hormón dienogest. Novovytvárané lieky sú na báze antagonistov GnRH.

Chirurgická liečba

Pri neplodnosti vplyvom endometriózy býva indikovaná chirurgická terapia, pri ktorej sa odstránia ostrovčeky tkaniva a voľné zrasty. Využíva sa laparoskopický prístup. V niektorých prípadoch je však s ohľadom na rozsah ochorenia nutné využiť aj radikálne operačné metódy s otvorenou chirurgiou. 

U pacientok, ktoré neodpovedajú na lieky a u ktorých nie je možnosť chirurgického riešenia, odborníci často pri liečbe neplodnosti navrhujú niektorý z variantov asistovanej reprodukcie.

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/endometriosis/symptoms-causes/syc-20354656 

Najčastejšie otázky

Často kladené otázky

Neplodnosť znamená, že pár nie je schopný otehotnieť po pravidelnom nechránenom pohlavnom styku v priebehu jedného roka. Neznamená to vždy, že žena nemôže otehotnieť nikdy.

Neplodnosť sa vyskytuje tak u mužov, ako aj u žien. Príčiny poruchy plodnosti nachádzame v jednej tretine u žien, v tretine u mužov a v poslednej tretine to býva komplikácia u oboch partnerov.

Vek ženy je veľmi dôležitým faktorom. Čím viac sa približuje k 35 – 40 rokom, tým je šanca na otehotnenie nižšia. 

Pokiaľ má žena menej než 35 rokov, mali by partneri navštíviť odborníka po jednom roku nechráneného pohlavného styku. Ženy nad 35 rokov by mali navštíviť odborníka po šiestich mesiacoch snahy. 

Na začiatku je nutná anamnéza, keď lekár zisťuje základné informácie o celkových ochoreniach, životnom štýle, zamestnaní a užívaní liekov a najmä gynekologickú anamnézu ženy. Potom sa robí gynekologické vyšetrenie a ultrazvuk panvy. Ďalším vyšetrením môže byť zistenie priechodnosti vajíčkovodov.

Najčastejšou liečbou je IVF (in vitro fertilizácia), pri ktorej sa vajíčko oplodní spermiou mimo tela ženy, teda v skúmavke. Častá je tiež metóda IUI (intrauterinná inseminácia), počas ktorej odborník aplikuje pri normálnom spermiograme odobrané spermie až do maternice ženy. Tento variant sa využíva napr. pri poruche tvorby hlienu alebo pri prítomnosti protilátok proti spermiám. Vždy záleží na individuálnej príčine neplodnosti a na vyhodnotení odborníka.

Áno, po pôrode prvého dieťaťa mohlo, v priebehu mesiacov či rokov, dôjsť k ďalším komplikáciám, ktoré vedú k neplodnosti. Môže ísť o zápaly, vznik endometriózy a pod. Sekundárna neplodnosť je dokonca omnoho častejšia než tá primárna. Teda než schopnosť otehotnieť na prvýkrát. 

Áno, je to možné pri využití metódy IVF. 

Áno, stres môže byť tiež príčinou neplodnosti. 

Centrá pomoci

Hľadáte pomoc? Navštívte niektoré zo špecializovaných centier v ČR!

Mapa centier pomoci
Centrá pomoci
testemonial

Slovníček základných pojmov

Problematika liečby neplodnosti a asistovanej reprodukcie je bohatá na odbornú terminológiu. V nasledujúcom slovníčku nájdete základné pojmy, s ktorými sa môžete pri zisťovaní možností jej liečby stretnúť.

Pozrieť do slovníka