#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Nádorové ochorenia

Domov dash Nádorové ochorenia

Rakovina sa nevyhýba ani pohlavnému ústrojenstvu žien. Liečba týchto nádorov sa, pochopiteľne, líši podľa ich umiestnenia aj pokročilosti. Aj podľa toho, či ide o zhubné, alebo nezhubné tumory. Tieto okolnosti zároveň rozhodujú o tom, či je ovplyvnená plodnosť ženy. 

Rakovina krčku maternice

Rakovina krčku maternice je jedným z najčastejšie sa vyskytujúcich zhubných nádorov u žien. V Českej republike je každoročne diagnostikovaných 800 nových prípadov. Pri jeho vzniku sa uplatňuje HPV (ľudský papilomavírus) prenášaný pohlavným stykom. HPV môže byť v tele prítomný roky bez preukázania akýchkoľvek zmien, no u niektorých žien vedie k rozvoju nádorových zmien a vzniku karcinómu. 

Karcinóm zostáva pomerne dlho obmedzený na pohlavné ústrojenstvo, má však tendenciu prerastať do okolia. Pri pravidelných gynekologických návštevách možno toto ochorenie včas zachytiť. Prevenciou je najmä očkovanie.

Nezhubné nádory maternice

Nezhubné nádory vychádzajúce z hladkého svalstva maternice (tzv. myómy) sa vyskytujú až u 20 – 50 % žien najmä v reprodukčnom veku. Môžu byť viacpočetné a dosahovať veľkosť až 10 – 15 centimetrov, ale často nerobia žiadne ťažkosti a nie sú spojené s rozvojom nádorového ochorenia. Najobvyklejším príznakom je silné menštruačné krvácanie. Na ich rozvoji sa podieľajú hormonálne pôsobenie, genetické vplyvy a životný štýl. Väčšinou neovplyvňujú plodnosť. Liečba môže byť medikamentózna alebo chirurgická. Najčastejšie sa však spočiatku volí konzervatívny postup. 

Zhubné nádory maternicovej sliznice

Malígne nádory endometria sú druhou najčastejšou gynekologickou rakovinou. Vyskytujú sa obvykle u žien vo vyššom veku, po 55. roku. Pravdepodobnou príčinou ich vzniku je narušenie rovnováhy hormónov a nadmerné pôsobenie estrogénov. Väčšinou sa diagnostikujú včasne, keďže prvým príznakom je krvácanie. Rakovina maternice sa najprv šíri maternicou, potom metastázuje do vzdialených orgánov. Pokiaľ je objavená skoro, lieči sa chirurgicky odstránením maternice. Ak sa rakovinové bunky už začali šíriť do orgánov panvy, tak ožarovaním alebo chemoterapiou. Včasným príznakom je nepravidelné krvácanie a vysoká sliznica pri ultrazvukovom vyšetrení aj u postmenopauzálnych pacientok. 

Nádory vaječníkov

Väčšina (94 %) týchto nádorov je nezhubných – cysty, cystadenómy, teratómy, fibrómy. Tieto nádory môžu dorásť do veľkých rozmerov. Ich liečba je chirurgická.

Asi 6 % nádorov vaječníkov je zhubných, teda karcinómov. Väčšinou bývajú dlho bezpríznakové, kým nezačnú utlačovať okolité orgány (napr. vývodné cesty močové) a prerastať do nich. Zhubné nádory sa liečia pomocou rôznych typov terapie, operačným odstránením, chemoterapiou, ale aj cielenou biologickou liečbou. 

Zdroje:

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/yeast-infection/symptoms-causes/syc-20378999 

https://www.healthline.com/health/womens-health/cervical-ectropion#outlook 

https://www.healthline.com/health/endometritis#prevention 

https://nsc.uzis.cz/zdravycipek/index.php?pg=rakovina-delozniho-cipku 

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/cervical-cancer/symptoms-causes/syc-20352501 

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/uterine-fibroids/symptoms-causes/syc-20354288 

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/endometrial-cancer/symptoms-causes/syc-20352461

Najčastejšie otázky

Často kladené otázky

Neplodnosť znamená, že pár nie je schopný otehotnieť po pravidelnom nechránenom pohlavnom styku v priebehu jedného roka. Neznamená to vždy, že žena nemôže otehotnieť nikdy.

Neplodnosť sa vyskytuje tak u mužov, ako aj u žien. Príčiny poruchy plodnosti nachádzame v jednej tretine u žien, v tretine u mužov a v poslednej tretine to býva komplikácia u oboch partnerov.

Vek ženy je veľmi dôležitým faktorom. Čím viac sa približuje k 35 – 40 rokom, tým je šanca na otehotnenie nižšia. 

Pokiaľ má žena menej než 35 rokov, mali by partneri navštíviť odborníka po jednom roku nechráneného pohlavného styku. Ženy nad 35 rokov by mali navštíviť odborníka po šiestich mesiacoch snahy. 

Na začiatku je nutná anamnéza, keď lekár zisťuje základné informácie o celkových ochoreniach, životnom štýle, zamestnaní a užívaní liekov a najmä gynekologickú anamnézu ženy. Potom sa robí gynekologické vyšetrenie a ultrazvuk panvy. Ďalším vyšetrením môže byť zistenie priechodnosti vajíčkovodov.

Najčastejšou liečbou je IVF (in vitro fertilizácia), pri ktorej sa vajíčko oplodní spermiou mimo tela ženy, teda v skúmavke. Častá je tiež metóda IUI (intrauterinná inseminácia), počas ktorej odborník aplikuje pri normálnom spermiograme odobrané spermie až do maternice ženy. Tento variant sa využíva napr. pri poruche tvorby hlienu alebo pri prítomnosti protilátok proti spermiám. Vždy záleží na individuálnej príčine neplodnosti a na vyhodnotení odborníka.

Áno, po pôrode prvého dieťaťa mohlo, v priebehu mesiacov či rokov, dôjsť k ďalším komplikáciám, ktoré vedú k neplodnosti. Môže ísť o zápaly, vznik endometriózy a pod. Sekundárna neplodnosť je dokonca omnoho častejšia než tá primárna. Teda než schopnosť otehotnieť na prvýkrát. 

Áno, je to možné pri využití metódy IVF. 

Áno, stres môže byť tiež príčinou neplodnosti. 

Centrá pomoci

Hľadáte pomoc? Navštívte niektoré zo špecializovaných centier v ČR!

Mapa centier pomoci
Centrá pomoci
testemonial

Slovníček základných pojmov

Problematika liečby neplodnosti a asistovanej reprodukcie je bohatá na odbornú terminológiu. V nasledujúcom slovníčku nájdete základné pojmy, s ktorými sa môžete pri zisťovaní možností jej liečby stretnúť.

Pozrieť do slovníka