#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Zápaly a pohlavné choroby

Domov dash Zápaly a pohlavné choroby

Náchylnosť ženského pohlavného ústrojenstva na zápaly a infekcie je všeobecne vyššia než u mužov. Je to dané predovšetkým jeho anatomickým usporiadaním. Zápal môže ovplyvniť ovuláciu, produkciu hormónov alebo môže byť spojený s endometriózou.

Ochorenie vonkajších genitálií a pošvy

Zápaly vonkajších genitálií a pošvy sú veľmi časté. Najčastejšie sú vyvolané kvasinkami a parazitmi. Menej často baktériami, pretože väčšina baktérií v kyslom prostredí pošvy nie je schopná prežiť. Vplyvom rôznych príčin (napr. stresu, oslabenia imunity, užívania antibiotík) môže dôjsť k zvýšeniu pH v pošve. Prostredie sa tak stáva menej kyslým a náchylnejším na bakteriálnu infekciu.

Pohlavné choroby a ich vplyv

Pohlavne prenosné choroby, ako je napríklad kvapavka, genitálny herpes, chlamýdiové infekcie alebo syfilis, môžu tiež spôsobiť neplodnosť. Ochorenie sa šíri z pošvy do maternice a vajíčkovodov. Postupujúci zápal tu uzatvára doposiaľ normálne priechodné cesty a hojaca sa infekcia potom vyvoláva tvorbu zrastov a väzivových pruhov, ktoré bránia spermiám alebo vajíčku v pohybe.

Vajíčkovody

Dôsledkom jazvenia po prekonanej infekcii alebo chirurgickom výkone môže byť poškodenie vajíčkovodov. To potom bráni v ich priechodnosti alebo môže spôsobiť rôzne deformácie. Tento problém sa týka asi jednej tretiny žien s poruchou plodnosti a je častým dôvodom vzniku mimomaternicového tehotenstva. 

Ektropium, čiže maternicová ektopia, je bežná porucha najmä u žien v reprodukčnom veku. Dochádza k prerastaniu hlienových buniek z vnútornej časti maternicového čapíka na jeho vonkajšiu časť, kde sú fyziologicky prítomné iné bunky. Ektropium nie je príčinou neplodnosti, ale aj napriek tomu to môže spôsobovať problémy, najmä výtok, bolesť a krvácanie počas pohlavného styku a po ňom. Môže však byť aj úplne bezpríznakové. Terapia nie je nutná, možno ho však liečiť elektrokoaguláciou (terapia za pomoci elektrického prúdu).

Endometritis, čiže zápaly maternice, sú vzácne, keďže maternica je chránená proti infekcii kyslým prostredím v pošve a prítomnosťou hlienu v krčku maternice. Väčšina infekcií do maternice preniká vzostupne z pošvy. Rizikovou situáciou pre vznik endometritídy je pôrod, potrat, chirurgické výkony v dutine maternice alebo zavedenie vnútromaternicového antikoncepčného telieska.

Medzi príznaky zápalu maternice patria:

Neliečený zápal môže viesť k vzniku zrastov v maternici až neplodnosti.

Najčastejšie otázky

Často kladené otázky

Neplodnosť znamená, že pár nie je schopný otehotnieť po pravidelnom nechránenom pohlavnom styku v priebehu jedného roka. Neznamená to vždy, že žena nemôže otehotnieť nikdy.

Neplodnosť sa vyskytuje tak u mužov, ako aj u žien. Príčiny poruchy plodnosti nachádzame v jednej tretine u žien, v tretine u mužov a v poslednej tretine to býva komplikácia u oboch partnerov.

Vek ženy je veľmi dôležitým faktorom. Čím viac sa približuje k 35 – 40 rokom, tým je šanca na otehotnenie nižšia. 

Pokiaľ má žena menej než 35 rokov, mali by partneri navštíviť odborníka po jednom roku nechráneného pohlavného styku. Ženy nad 35 rokov by mali navštíviť odborníka po šiestich mesiacoch snahy. 

Na začiatku je nutná anamnéza, keď lekár zisťuje základné informácie o celkových ochoreniach, životnom štýle, zamestnaní a užívaní liekov a najmä gynekologickú anamnézu ženy. Potom sa robí gynekologické vyšetrenie a ultrazvuk panvy. Ďalším vyšetrením môže byť zistenie priechodnosti vajíčkovodov.

Najčastejšou liečbou je IVF (in vitro fertilizácia), pri ktorej sa vajíčko oplodní spermiou mimo tela ženy, teda v skúmavke. Častá je tiež metóda IUI (intrauterinná inseminácia), počas ktorej odborník aplikuje pri normálnom spermiograme odobrané spermie až do maternice ženy. Tento variant sa využíva napr. pri poruche tvorby hlienu alebo pri prítomnosti protilátok proti spermiám. Vždy záleží na individuálnej príčine neplodnosti a na vyhodnotení odborníka.

Áno, po pôrode prvého dieťaťa mohlo, v priebehu mesiacov či rokov, dôjsť k ďalším komplikáciám, ktoré vedú k neplodnosti. Môže ísť o zápaly, vznik endometriózy a pod. Sekundárna neplodnosť je dokonca omnoho častejšia než tá primárna. Teda než schopnosť otehotnieť na prvýkrát. 

Áno, je to možné pri využití metódy IVF. 

Áno, stres môže byť tiež príčinou neplodnosti. 

Centrá pomoci

Hľadáte pomoc? Navštívte niektoré zo špecializovaných centier v ČR!

Mapa centier pomoci
Centrá pomoci
testemonial

Slovníček základných pojmov

Problematika liečby neplodnosti a asistovanej reprodukcie je bohatá na odbornú terminológiu. V nasledujúcom slovníčku nájdete základné pojmy, s ktorými sa môžete pri zisťovaní možností jej liečby stretnúť.

Pozrieť do slovníka