#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Hormonálne poruchy

Domov dash Hormonálne poruchy

Jednou z príčin neplodnosti, ktorú nachádzame u mužov aj u žien, je porucha hormonálnej rovnováhy. Moderná medicína našťastie pozná spôsoby, ako si s týmto problémom poradiť.

Čo sú hormóny a ako fungujú?

Hormóny sú chemické látky, ktoré sa prirodzene tvoria v našom tele a sú vylučované do krvi. Krvnou cestou sú následne transportované k svojim cieľovým tkanivám, kde sa uplatnia väzbou na špecifické receptory. Oblasti, v ktorých sa hormóny vytvárajú, sa nazývajú žľazy s vnútornou sekréciou, čiže endokrinné žľazy. Tých je v našom tele celý rad – pre rozmnožovanie sú najdôležitejšie hypotalamus a hypofýza (obe štruktúry sú súčasťou mozgu), ďalej semenníky (u mužov) a vaječníky (u žien).

Hormóny spolu rôzne vzájomne reagujú, musia teda fungovať bezchybne ako celok. Sekrécia jednotlivých hormónov je prísne regulovaná a akékoľvek problémy, hoci len s jedným hormónom, narušia funkciu celej sústavy, alebo dokonca celého organizmu.

Hlavný koordinátor

Riadiacim centrom hormonálnej aktivity celého organizmu je hypotalamus (súčasť medzimozgu). Hypotalamus produkuje dve skupiny hormónov – statíny a liberíny. Obe skupiny priamo ovplyvňujú najdôležitejšiu endokrinnú žľazu – hypofýzu (čiže podmozgovú žľazu). Zatiaľ čo statíny tvorbu a uvoľňovanie hormónov blokujú, liberíny pôsobia stimulačne.

Celý proces je riadený pomocou zložitých spätnoväzbových systémov pôsobiacich v rámci celého organizmu. Tie monitorujú potreby organizmu a hladiny hormónov v krvi a tkanivách a tieto informácie následne prenášajú do mozgu. Vyššie zmienený hypotalamus potom informácie vyhodnocuje a podľa potreby ovplyvňuje hormonálnu tvorbu.

Úloha hypofýzy

Podmozgová žľaza (hypofýza) produkuje celý rad hormónov, ktoré ovplyvňujú rôzne orgány a tkanivá v tele. Produkcia hormónov v hypofýze je riadená hypotalamom.

Hypotalamus produkuje gonadoliberíny, ktoré stimulujú hypofýzu k produkcii tzv. gonadotropných hormónov. Ide o:

Oba pôsobia priamo na cieľové orgány – semenníky alebo vaječníky.

Ako fungujú hormóny FSH A LH

FSH (folikuly stimulujúce hormón) a LH (luteinizačný hormón) sú hormóny uvoľňované z hypofýzy.  Podporujú rast a vývoj pohlavných žliaz, ich ďalšou funkciou je ich stimulácia k produkcii vlastných hormónov. Nedostatok tohto hormónu počas puberty znamená nesprávny vývoj pohlavných žliaz, ak chýba v dospelosti, žľazy sa postupne zmenšujú a strácajú na funkčnosti, čo vedie k zlyhaniu reprodukcie.

Ako už z názvu vyplýva, folikuly stimulujúci hormón pôsobí na stimuláciu rastu a vývoj ovariálnych folikulov, čo sú vačky, v ktorých dozrieva vajíčko. U mužov je FSH nevyhnutný pre stimuláciu produkcie zdravých spermií (spermatogenéza). 

Luteinizačný hormón je hlavným hormónom pre navodenie ovulácie a vznik a udržiavanie žltého telieska u žien. Tak u mužov, ako aj u žien stimuluje sekréciu steroidných hormónov. 

LH zodpovedá za tvorbu pohlavných hormónov. Ide o:

Testosterón

Testosterón je mužský pohlavný hormón. To však neznamená, že sa nevyskytuje u žien – v malom množstve sa tvorí vo vaječníkoch. U mužov zaisťuje normálny sexuálny vývoj, podporuje vývoj spermií a celkovo pôsobí na rozvoj sekundárnych pohlavných znakov, teda ochlpenie, rast svalov a zhrubnutie hlasu. 

Estrogény a progesteróny

Aj napriek tomu, že ide o ženské hormóny, v malom množstve sa vyskytujú aj u mužov. Estrogén vzniká premenou z testosterónu a je dôležitý najmä pre zdravie a pevnosť kostí. Počas starnutia klesajú hladiny testosterónu, zatiaľ čo hladiny estrogénu stúpajú. 

Hormonálna nerovnováha a jej následky

Správna rovnováha medzi riadiacimi hormónmi je kľúčová pre plodnosť. Len čo dôjde k vychýleniu jedného z riadiacich hormónov, ihneď je ovplyvnená tvorba ďalších hormónov a tým dôjde k porušeniu funkcie reprodukčných orgánov. Nedostatok týchto hormónov počas puberty znamená nesprávny vývoj pohlavných žliaz.

Medzi najčastejšie príčiny hormonálnej dysbalancie patria:

Využitie v liečbe

Hladiny hormónov je možné zmerať z krvi a pri nedostatku testosterónu je možné ho doplňovať. K zvýšeniu jeho hladiny vedie aj zmena životného štýlu. Takisto existujú lieky, ktoré blokujú premenu testosterónu na estrogén pri jeho nadbytku. Gonadotropné hormóny sú používané v terapii neplodnosti. Predtým sa získavali z ľudského moču a obsahovali veľa nežiaducich prímesí a rôzne hladiny hormónov. V súčasnosti už existujú moderné prípravky, ktoré obsahujú gonadotropíny získané špeciálnou metódou genetického inžinierstva (pomocou tzv. rekombinácie DNA) a sú vďaka tomu takmer stopercentne čisté a majú lepšiu účinnosť.

Zdroje:

http://www.vivo.colostate.edu/hbooks/pathphys/endocrine/hypopit/lhfsh.html 

https://www.healthline.com/health/female-sex-hormones#signs-of-imbalance 

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3971356/ 

https://inovifertility.com/male-hormone-causes-of-infertility/ 

https://www.yourhormones.info/hormones/follicle-stimulating-hormone/ 

https://www.yourhormones.info/hormones/luteinising-hormone/ 

https://rscbayarea.com/learn/female-infertility/hormonal-causes

Najčastejšie otázky

Často kladené otázky

Neplodnosť znamená, že pár nie je schopný otehotnieť po pravidelnom nechránenom pohlavnom styku v priebehu jedného roka. Neznamená to vždy, že žena nemôže otehotnieť nikdy.

Neplodnosť sa vyskytuje tak u mužov, ako aj u žien. Príčiny poruchy plodnosti nachádzame v jednej tretine u žien, v tretine u mužov a v poslednej tretine to býva komplikácia u oboch partnerov.

Vek ženy je veľmi dôležitým faktorom. Čím viac sa približuje k 35 – 40 rokom, tým je šanca na otehotnenie nižšia. 

Pokiaľ má žena menej než 35 rokov, mali by partneri navštíviť odborníka po jednom roku nechráneného pohlavného styku. Ženy nad 35 rokov by mali navštíviť odborníka po šiestich mesiacoch snahy. 

Na začiatku je nutná anamnéza, keď lekár zisťuje základné informácie o celkových ochoreniach, životnom štýle, zamestnaní a užívaní liekov a najmä gynekologickú anamnézu ženy. Potom sa robí gynekologické vyšetrenie a ultrazvuk panvy. Ďalším vyšetrením môže byť zistenie priechodnosti vajíčkovodov.

Najčastejšou liečbou je IVF (in vitro fertilizácia), pri ktorej sa vajíčko oplodní spermiou mimo tela ženy, teda v skúmavke. Častá je tiež metóda IUI (intrauterinná inseminácia), počas ktorej odborník aplikuje pri normálnom spermiograme odobrané spermie až do maternice ženy. Tento variant sa využíva napr. pri poruche tvorby hlienu alebo pri prítomnosti protilátok proti spermiám. Vždy záleží na individuálnej príčine neplodnosti a na vyhodnotení odborníka.

Áno, po pôrode prvého dieťaťa mohlo, v priebehu mesiacov či rokov, dôjsť k ďalším komplikáciám, ktoré vedú k neplodnosti. Môže ísť o zápaly, vznik endometriózy a pod. Sekundárna neplodnosť je dokonca omnoho častejšia než tá primárna. Teda než schopnosť otehotnieť na prvýkrát. 

Áno, je to možné pri využití metódy IVF. 

Áno, stres môže byť tiež príčinou neplodnosti. 

Centrá pomoci

Hľadáte pomoc? Navštívte niektoré zo špecializovaných centier v ČR!

Mapa centier pomoci
Centrá pomoci
testemonial

Slovníček základných pojmov

Problematika liečby neplodnosti a asistovanej reprodukcie je bohatá na odbornú terminológiu. V nasledujúcom slovníčku nájdete základné pojmy, s ktorými sa môžete pri zisťovaní možností jej liečby stretnúť.

Pozrieť do slovníka