#PAGE_PARAMS# #ADS_HEAD_SCRIPTS# #MICRODATA#

Poruchy ovulácie

Domov dash Poruchy ovulácie

Poruchy ovulácie patria medzi najčastejšie príčiny neplodnosti u žien, vedú k problémom s počatím až u každého štvrtého páru. Môže ísť tak o hormonálnu nedostatočnosť, ako aj o poruchy vývoja vaječníkov, ich poškodenie alebo úplnú absenciu.

Hormonálne vplyvy

Problémy nastávajú, ak chýba niektorý z riadiacich hormónov alebo ak naň vaječníky nereagujú dostatočne citlivo. V dôsledku toho zlyháva hormonálne riadenie, ktoré je ovplyvňované na troch úrovniach: hypotalamus, hypofýza a vaječníky. Príčinou môže byť nádor, ktorý koncentráciu hormónu zvyšuje alebo znižuje. 

Syndróm polycystických vaječníkov

Syndróm polycystických vaječníkov je ochorenie, pri ktorom sa vo vaječníkoch vytvárajú cysty, ktoré narušujú štruktúru aj funkciu vaječníkov a nedovoľujú uvoľnenie vajíčok. Vplyvom toho dochádza k poruche tvorby hormónov a k poruche ovulácie. Toto ochorenie patrí k najčastejším príčinám ženskej neplodnosti a je sprevádzané ďalšími celkovými príznakmi.

Celkové ochorenie

Z celkových príčin sem môžeme zaradiť ochorenie štítnej žľazy, a to či už ide o jej zníženú, alebo zvýšenú funkciu. Ďalej tiež hyperprolaktinémiu, pri ktorej je abnormálne zvýšená koncentrácia hormónu prolaktínu. Zvýšenie prolaktínu je pozorované aj pri chronickom strese. V dôsledku toho dochádza k zníženej produkcii estrogénu, čo spôsobuje neplodnosť.

Príznaky porúch ovulácie

Príznaky sa môžu líšiť v závislosti od príčiny. Môže ísť o:

Zdroje:

https://www.templehealth.org/services/conditions/ovulation-disorders 

https://www.mayoclinic.org/diseases-conditions/female-infertility/symptoms-causes/syc-20354308 

Najčastejšie otázky

Často kladené otázky

Neplodnosť znamená, že pár nie je schopný otehotnieť po pravidelnom nechránenom pohlavnom styku v priebehu jedného roka. Neznamená to vždy, že žena nemôže otehotnieť nikdy.

Neplodnosť sa vyskytuje tak u mužov, ako aj u žien. Príčiny poruchy plodnosti nachádzame v jednej tretine u žien, v tretine u mužov a v poslednej tretine to býva komplikácia u oboch partnerov.

Vek ženy je veľmi dôležitým faktorom. Čím viac sa približuje k 35 – 40 rokom, tým je šanca na otehotnenie nižšia. 

Pokiaľ má žena menej než 35 rokov, mali by partneri navštíviť odborníka po jednom roku nechráneného pohlavného styku. Ženy nad 35 rokov by mali navštíviť odborníka po šiestich mesiacoch snahy. 

Na začiatku je nutná anamnéza, keď lekár zisťuje základné informácie o celkových ochoreniach, životnom štýle, zamestnaní a užívaní liekov a najmä gynekologickú anamnézu ženy. Potom sa robí gynekologické vyšetrenie a ultrazvuk panvy. Ďalším vyšetrením môže byť zistenie priechodnosti vajíčkovodov.

Najčastejšou liečbou je IVF (in vitro fertilizácia), pri ktorej sa vajíčko oplodní spermiou mimo tela ženy, teda v skúmavke. Častá je tiež metóda IUI (intrauterinná inseminácia), počas ktorej odborník aplikuje pri normálnom spermiograme odobrané spermie až do maternice ženy. Tento variant sa využíva napr. pri poruche tvorby hlienu alebo pri prítomnosti protilátok proti spermiám. Vždy záleží na individuálnej príčine neplodnosti a na vyhodnotení odborníka.

Áno, po pôrode prvého dieťaťa mohlo, v priebehu mesiacov či rokov, dôjsť k ďalším komplikáciám, ktoré vedú k neplodnosti. Môže ísť o zápaly, vznik endometriózy a pod. Sekundárna neplodnosť je dokonca omnoho častejšia než tá primárna. Teda než schopnosť otehotnieť na prvýkrát. 

Áno, je to možné pri využití metódy IVF. 

Áno, stres môže byť tiež príčinou neplodnosti. 

Centrá pomoci

Hľadáte pomoc? Navštívte niektoré zo špecializovaných centier v ČR!

Mapa centier pomoci
Centrá pomoci
testemonial

Slovníček základných pojmov

Problematika liečby neplodnosti a asistovanej reprodukcie je bohatá na odbornú terminológiu. V nasledujúcom slovníčku nájdete základné pojmy, s ktorými sa môžete pri zisťovaní možností jej liečby stretnúť.

Pozrieť do slovníka